Zgrzewarki punktowe
Zgrzewarki punktowe to najpowszechniej stosowane maszyny zgrzewalnicze. Ich uniwersalność sprawia, że są stosowane w wielu gałęziach przemysłu w wielu odmianach, ponieważ istnieją szerokie możliwości ich dostosowania do potrzeb użytkowników. Nazwa tej grupy zgrzewarek pochodzi od efektu końcowego czyli zgrzeiny punktowej. Jednym z istotnych kryteriów podziału zgrzewarek punktowych jest sposób docisku zgrzewanych materiałów i możliwości techniczne – zwłaszcza w zakresie powtarzalności automatyzacji.
1. ZGRZEWARKI PUNKTOWE Z DOCISKIEM NOŻYCOWYM
Zgrzewarki punktowe z dociskiem nożycowym (ruchome ramię górne z siłownikiem umieszczonym w korpusie zgrzewarki) są powszechnie stosowane z powodu swojej prostoty i uniwersalności. Zasadniczo służą do zgrzewania punktowego detali z blach. Mogą być używane do łączenia drutów czy prętów na krzyż Dostępne są warianty z dociskiem mechanicznym (regulowanym śrubą w korpusie) i pneumatycznym (regulowanym pokrętłem reduktora powietrza). Sterowanie prądem zgrzewania może być proste za pomocą 2 pokręteł, lub sterownikami elektronicznym z jednym lub większą ilością programów w zależności od modelu. Szczególną zaletą tej grupy zgrzewarek punktowych jest możliwość regulacji ramion tj. długości roboczej, lub rozstawu dodatkowo z możliwością bocznego przesunięcia dolnego ramienia. W zgrzewarkach punktowych z dociskiem nożycowym można zastosować dolne ramię bez uchwytu elektrod (z chłodzeniem wewnątrz ramienia) co umożliwi zgrzewanie np. rur i detali o trudnym dostępie dla elektrod dociskowych. Zwykle zgrzewarki punktowe z dociskiem nożycowym pracują na częstotliwości 50 Hz (AC) posiadamy także w ofercie zgrzewarki inwertorowe 1000 Hz (MF) szczególnie przydatne do prac na długim wysięgu (praktyczny brak spadku prądu zgrzewania) przy wymaganym znacząco mniejszym zabezpieczeniu zwłocznym.
Dzięki zastosowaniu nożycowej konstrukcji docisku urządzenia zapewniają możliwość zgrzewania: blach, taśm, kształtowników, prętów na krzyż a w szczególności detali przestrzennych takich jak skrzynki, pudełka, kształtowniki o utrudnionym dostępie do miejsca zgrzewania.
Zgrzewarka TYP Z
Zgrzewarka TYP KP
- Moc: 15/20/25/35/45 kVA AC lub 35 kVA MF
- Docisk: nożny lub pneumatyczny 90÷275 daN
- Długość ramion: 250 ÷ 1000 mm
- Rozstaw ramion: 215 ÷ 438 mm
Stanowią optymalne rozwiązanie w dużej różnorodności zastosowań:
2. ZGRZEWARKI PUNKTOWE Z DOCISKIEM LINIOWYM PIONOWYM
Zgrzewarki punktowe z dociskiem liniowym pionowym (ruchomy górny uchwyt elektrod z siłownikiem umieszczonym na górnym ramieniu) są także powszechnie stosowane zwłaszcza dla zwiększonych wymagań odbioru jakościowego. Zasadniczo służą do zgrzewania punktowego detali z blach. Mogą być używane do łączenia drutów czy prętów na krzyż. Docisk pionowy pneumatyczny umożliwia uzyskanie zgrzein o wysokiej wytrzymałości i estetyce. Sterowanie prądem zgrzewania sterownikami elektronicznymi z większą ilością programów w zależności od modelu sterownika. Bardziej zawansowane sterowniki mają możliwość sterowania także siłą docisku elektrod i mogą współpracować z zewnętrznym sterowaniem (PLC). W tej grupie zgrzewarek punktowych jest możliwość stosowania różnych długości ramion oraz regulacji rozstawu dolnego ramienia. W zgrzewarkach punktowych z dociskiem liniowym pionowym można zastosować dolne ramię bez uchwytu elektrod (z chłodzeniem wewnątrz ramienia) co umożliwi zgrzewanie np. rur i detali o trudnym dostępie dla elektrod dociskowych. Zgrzewarki punktowe z dociskiem pionowym liniowym pracują na częstotliwości 50 Hz (AC); coraz częściej użytkownicy decydują się na zgrzewarki inwertorowe 1000 Hz (MF) szczególnie przydatne do prac na długim wysięgu (praktyczny brak spadku prądu zgrzewania) przy wymaganym znacząco mniejszym zabezpieczeniu zwłocznym. Estetyka i powtarzalność zgrzein są także znacząco wyższe. Niektóre modele w miejsce elektrody na dolnym ramieniu mają płyty teowe co zwiększa uniwersalność zastosowań.
Zgrzewarka TYP PPS
Zgrzewarka TYP PPN
- Moc: 35/50/60/80/100/125 kVA AC lub MF
- Docisk: pionowy pneumatyczny 180 ÷ 900 daN
- Długość ramion: 395 ÷ 1000 mm
- Rozstaw ramion: 140 ÷ 510 mm
3. ZGRZEWARKI PUNKTOWE - AUTOMOTIVE
Zaawansowane zgrzewarki punktowe spełniające najwyższe normy branży automotive, znajdują zastosowanie zwłaszcza w procesach wielkoseryjnych. Zgrzewarki te są wyposażone w zaawansowane technologicznie sterowniki oraz dodatkowe wyposażenie, pozwalają m.in. na kontrolę i stabilizację prądu zgrzewania, zapis parametrów a także kontrolę zgrzanej części, przystosowane do integracji w stanowiskach zgrzewalniczych lub zrobotyzowanych stanowiskach do zgrzewania.